Новости АТО, Украины и Мира
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Асфальт і асфальтобетонні покриття: різновиди і характеристики

Асфальт — один з найпоширеніших будівельних матеріалів. Його використовують при будівництві автомобільних доріг і пішохідних тротуарів, впорядкування прибудинкової території і промислових майданчиків на заводах. Залежно від своєї марки асфальтобетонні покриття здатні витримувати серйозні навантаження аж до зльоту і посадки літаків.

Склад асфальтобетонних сумішей

Будь-який асфальт в основному своєму складі має однакові компоненти:

 1. бітумні смоли;
 2. щебінь і пісок;
 3. вапняний порошок.

Бітум служить сполучним компонентом. Гарячий асфальт пластичний завдяки розігрітим і розм’якшеним бітумних смол. При охолодженні бітум (придбати який можна на сайті https://autostrada.com.ua/ru/about) стає твердим і надає асфальтовому покриттю сполучну міцність.

Щебінь, пісок та мінеральні порошки — це наповнювачі, які надають асфальту твердість. Кількість твердого наповнювача визначається відповідно до літерним позначенням в маркування асфальтобетонної суміші.

щебінь:

 1. А — до 60%;
 2. Б — до 50%;
 3. В — до 40%.

пісок:

 1. Г — не більше 30%;
 2. Д — не більше 70%.

Фракційний склад щебеню і його співвідношення з піском підбирається в залежності від призначення асфальтобетонного покриття та розрахункового навантаження на нього.

Марки і класифікація асфальтобетонних сумішей

Класифікується асфальт відповідно до регламенту ГОСТу 9128-2009. Відповідно до стандарту існує три марки асфальту.

 1. Склад: щебінь, пісок або відсів, вапняний порошок і бітумні смоли. Марка I ділиться на пористі, щільні асфальтобетонні суміші, високощільні і високощільні щебеневі.
 2. Склад: щебінь, подрібнений відсів, пісок, мінеральний порошковий наповнювач і бітумна смола. Марка II ділиться на три типи: піщаний високопористий асфальт, щільний і пористий.
 3. Склад: подрібнений відсів, пісок, вапняний порошок і бітум. Асфальт марки III буває тільки щільним.

Фракційний склад твердого наповнювача впливає на технічні характеристики асфальтобетонної суміші. Залежно від фракції щебеню і піску асфальт буває трьох типів.

 1. Дрібнозернистий. Діаметр частинок — 5 … 15 мм. Таке покриття ідеально рівне і гладке. Його використовують для спорудження відкритих спортмайданчиків та благоустрою прибудинкових територій.
 2. Середньозернистий. Фракція — близько 25 мм. Оптимальний варіант дорожнього покриття для проїжджої частини в межах міста.
 3. Крупнозернистий. Зерна до 40 мм. Така високоміцна асфальтобетонна суміш підходить для автомагістралей, за якими дозволено проїзд великовантажного транспорту.

Асфальт поділяють на два види: холодний і гарячий.

 1. Холодними асфальтобетонні суміші називають умовно, адже насправді їх температура може досягати 80 ° С і використовуються вони для ремонтних робіт у всепогодному режимі. З холодним асфальтом простіше працювати, адже для роботи з ним не потрібна спецтехніка. Його привозять фасованим в мішках і розсипають по ямах і вибоїнах на дорогах з подальшим ущільненням.
 2. Гарячий асфальт — це найбільш звичний вигляд асфальтобетонних сумішей, температура яких може перевищувати 120 ° С для підтримки пластичності бітумної смоли. Для роботи в такому температурному режимі необхідна дорожньо-будівельна спецтехніка. Гарячі асфальтобетонні суміші доставляють на самоскидах з АБЗ, які повинні бути в певному радіусі від місця проведення робіт, щоб асфальт не встиг охолонути в дорозі.

Інноваційні і нестандартні види асфальтобетонних покриттів

Велику популярність в країнах Європи отримав литий асфальт. Таке автодорожнє покриття виходить рівне і гладке, але вкрай дороге, оскільки для його укладання потрібна особлива дорога техніка.Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.