Новости АТО, Украины и Мира
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Види вимірювальних приладів. Що треба знати про вимірювання і вимірювальні інструменти

Всілякі деталі для сучасних верстатів необхідно виготовляти з високою точністю. Це означає, що на завершальних стадіях виробництва їх геометричні параметри необхідно перевіряти на відповідність нормам, для чого і застосовують контрольно-вимірювальні інструменти.

Використання лінійок, штангенглибиномірів, щупів обов’язкове в процесі випуску заготовок, тому потрібно знати, що вони з себе представляють, якими повинні бути, як працюють.

Таких пристроїв придумано і впроваджено вже дуже багато, і вони відрізняються між собою по самим різним показникам. Ми наведемо найбільш корисні ознаки, за якими їх можна згрупувати або, навпаки, розділити. Такий підхід полегшить їх покупку — вам буде простіше зрозуміти, що потрібно замовити. А щоб купити вимірювальний інструмент — переходьте за посиланням.

Класифікація вимірювального інструмента в машинобудуванні: види

Ключовий параметр — поставлені завдання, за призначенням виділяють наступні його варіанти:

 1. ручний — свідчення знімає людина;
 2. цифровий — аналогічні операції здійснює вже комп’ютер;
 3. механічний — габарити фіксуються шляхом безпосереднього фізичного контакту з поверхнями деталі;
 4. лазерний — визначення відповідності відбувається вже без дотику з заготівлею;
 5. будівельний — орієнтований на майданчики для зведення будівель, потрібен для розрахунку ДхШхВ, кута і тому подібних параметрів;
 6. розмічальний — з його допомогою визначають контури, важливі точки, відстані майбутніх об’єктів, перш ніж приступити до їх виготовлення;
 7. універсальний — дозволяє вирішувати відразу кілька завдань.

Категорії досить умовні: в одну з них здатні входити відразу кілька пристосувань. Наприклад, лінійка є і ручний, і механічною.

Також йде поділ за матеріалами виготовлення (пристрої, виконані з металу, пластику, дерева, композитів) і по конструкції (прості і складні). Але є ще один експлуатаційний показник, який заслуговує на окремий розгляд.

Класифікація вимірювальних інструментів за рівнем точності

Для кожної групи існує свій клас, тобто максимальна похибка, яку можна допустити при визначенні геометричних параметрів заготовки. Механічні прилади можуть бути:

 1. безшкальний — для з’ясування прямолінійності контактних поверхонь;
 2. Штангенінструмент — для виставлення внутрішніх / зовнішніх габаритів;
 3. головки (пружинні, важільні, комбіновані) — для фіксації биття;
 4. мікрометричні — для витримування параметрів особливо точних різьбових з’єднань (крок доходить до 0,01 мм).

Технічні характеристики інструментів для вимірювання розмірів

Всі вони повинні суворо відповідати ГОСТам. Яким саме? Це залежить від типу, конструкції, призначення пристосування. Спираючись на діючі міждержавні стандарти, виробники можуть випускати лінійки, щупи та інші прилади за власними ТУ, за умови, що якість готового виробу буде високим.

Але у споживачів традиційно більше довіри до ГОСТам, які стали своєрідним знаком якості, тому заводи-виробники намагаються всіляко акцентувати увагу саме на них, вказуючи в рекламі, вибиваючи на корпусах тощо.

У загальному ж випадку вимоги до пристрою і характеристикам визначають:

 1. типи вимірювальних інструментів — призначення, області форми, габарити і можливі допуски з граничними відхиленнями;
 2. матеріал виконання для поточного класу, в тому числі і наносяться покриття.

Перевірка на відповідність здійснюється в процесі приймання, разом з порядком упаковки і комплектації, перевезення та зберігання, використання та утилізації.Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.